PDA

View Full Version : Rules of the game...

iTox
16.07.07, 00:17
Ova pravila su dodatak generalnim uslovima i okolnostima (General Terms and Conditions) koji se trebaju uzeti u obzir u slučaju da je jedan akaunt zabranjen zbog kršenja ovih pravila, ili u slučaju da želimo provjeriti šta je dozvoljeno. Od posebne važnosti je §7 General Terms and Conditions!

§1 Predavanje akaunta

Da bi akaunt predao novom vlasniku, stari vlasnik mora poslati e-mail na admin@travian.ba sa e-mail adrese koja je trenutno upisana kao e-mail adresa za akaunt koji želi predati. E-mail mora sadržati: naziv svijeta u kojem igra, njegov nickname i e-mail adresu novog vlasnika.
Zamjena akaunta sa igračem na istom serveru nije dozvoljena.

§2 Poziranje & PC korištenje sa drugim igračem

Svaki igrač ima pravo da izabere dva pozera koji mogu administrarati njegov akaunt za vrijeme vlasnikove odsutnosti i igrati za dobrobit akaunta na kojem poziraju. Ova funkcija se ne smije koristiti (pokušati koristiti) da bi se postiglo 24 satno igranje. Šteta koju pozer napravi se ne uzima u obzir. Osim toga, sami igrači su odgovorni za svoje pozere. U slučaju da se drugi igrači npr. nađu uvrijđeni, vlasnik i pozer mogu biti kažnjeni. Korištenje pasvorda (lozinke) akaunta za koji se pozira nije dozvoljeno (Terms and Conditions §7 II.).
Ako postoje dva ili više korisnika koji koriste isti PC, svi akaunti koji spadaju u ovu grupu moraju biti uneseni u profil pod funkcijom "upotreba istog PC-a sa drugim igračem". Nepoštovanje ove funkcije je kažnjivo.

§2.1 Dopustivi transfer resursa u slučaju korištenja istog PC-a i/ili poziranja

Jednosmjerni prijenos resursa sa igračima koji su uneseni kao isti PC korisnici nije dozvoljen. Isto važi i za konekcije preko funkcije pozera, smjer nije bitan.
Trgovina resursima može biti vršena u rasponu od 1:1 (prijenos resursa mora biti dovršen do 48 sati).
Travian 2: Jedini izuzetak ovom pravilu važi za graditelje “wonders of the world” – čuda svijeta koji zapravo učestvuju u utrci do nivoa 100 “wonder of the world” – čuda svijeta.
Travian 3: Crop (žitarice, usjev) je iznimka u slučaju odbrane. On može biti prebačen za hranu nečijih trupa u slučaju da je dodatna hrana potreban za njihovo održavanje. Ovi prijenosi su prihvatljivi samo u rijetkim slučajevima i moraju prestati nakon 3 dana (počevši od dana prvog prijenosa) najkasnije.

Potrebno je sačekati 48 sati nakon što je zadnji jednosmjerni prijenos isporučen / primljen sa konektovanjem jedan na drugog preko funkcije pozera / istog PC korisnika. Potrebno je dodatno sačekati 48 sati kod nastavka jednosmjernog prijenosa poslije prekida več spomenute konekcije.

§3 Prijenos resursa i Forsiranje (Pushing)

Svaki akaunt treba igrati za svoju korist, te se ne smije kreirati samo za podršku drugog već postojećeg akaunta.

Jednosmjerni prijenos resursa je kažnjiv u slučaju ako igrač koji šalje, pošalje više od jednosatne produkcije u okviru 24 sata (jednosatna produkcija je suma svih resursnih produkcija svih sela bez oduzimanja troškova održavanja (upkeep) trupa). Veličina akaunta koji spadaju pod ovu tačku nije bitna. U slučaju da je branitelju potrebno dodatnih žitarica (crop) za hranjenje stranih trupa, potrebno je dostaviti trupe sa određenom količinom žitarica (crop).

§4 Prijateljska vatra

Kažnjivo je dopustiti drugim igračima da napadnu ili osvoje nečiji akaunt dobrovoljno, svi učesnici u napadu mogu biti kažnjeni. Resursi koji su postavljeni u neko selo samo iz razloga da bi bili ukradeni, smatraju se kao resursi koji su poslani tržnicom (marketplace) (§2.1; §3). Ovo se ne odnosi na sela koja su u vlasništvu akaunta koji napada.

§4.1 Oduzimanje sela (samo za Travian 2) (For Travian 2 only)

Oduzimanje sela se smatra prijateljski i stoga nije dozvoljeno u slučaju ako napadač obavlja funkciju pozera za žrtvu i/ili koristi isti PC, ako su napadač i žrtva u istoj ili u alijansi sa drugom alijansom, i/ili ako pozer ili sama žrtva smanje odbranu i/ili unište rezidenciju (residence) ili palaču (palace) sa namjerom da olakšaju ili omoguće zauzimanje sela. Da bi izbjegli optužbu za §2.2.2 morate imati otkazanu svaku konekciju koja je imenovana iznad, i stoga učiniti osvajanje ”prijateljske vatre”, najmanje 3 dana prije osvajanja sela. Za alijanse sa drugim alijansama dovoljno je otkazati alijansu prije nego što se osvajanje desi.

§4.2 Osvajanje sela (samo za Travian 3)Nije dozvoljeno...
osvajanje sela akaunta nad kojem ste bili pozer, osim ako su prošle dvije sedmice od otkazivanja pristupa.
osvajanje sela akaunta od kojeg ste bili pozirani, osim ako su prošle dvije sedmice od otkazivanja pristupa.
osvajanje osoba koje ste unijeli kao isti PC korisnik, osim ako su prošle dvije sedmice od otkazivanje istog PC korištenja.
osvajanje sela od bivšeg saveznika alijanse, sve dok ne prođu dva dana otkako je osoba izasla iz alijanse.
osvajanje sela saveznika vaše alijanse i prijatelja alijanse
Oaze su isključene iz ovog pravila.

§5 Programske greške u igri

Programske greške (ili bug-ovi) se odmah moraju prijaviti administratoru i ne smiju se koristiti za vlastite prednosti. Iskorištavanje može dovesti do kazne za akaunt.

§6 Transakcija novca

Svaka prodaja i kupovina koja se tiče akaunta, jedinica, sela ili resursa u koju je uključen pravi novac je kažnjiva. Sa dodatkom, nije dozvoljeno obavljati ili određivati dešavanja u igri koja se plaćaju novcem ili za koje se nudi novac. Prodaja akaunta je zabranjena.

§7 Netiquette - pravila lijepog ponašanja na mreži

Svi moraju razgovarati u konverzacijskom tonu.
Slijedeće ponašanje je kažnjivo i tiče se svih opisa, imena akaunta, imena alijansi, sela i poruka:
Učestvovanje u uvrjedljivom, klevetničkom, spolnom, rasističkom ili vulgarnom jeziku; ponižavanje bilo koje religije, rase, nacije, spola, starosne dobi, ili spolne orijentacije.

Postavljanje ili slanje materijala koji nisu prihvatljivi za malodobne osobe ili kršenje bilo kojih primjenljivih lokalnih, provincijalnih, nacionalnih ili internacionalnih zakona ili pravila, uključujući spolnih eksplicita, ilegalnih, nepristojnih ili vulgarnih slika, materijala ili linkova.

Ucjenjivanje igrača na način na koji se krše Travian-ova pravila resp. the general terms and conditions.

Prikaz izvještaja bitki u javnosti bez pristanka obadva igrača.
Oponašanje službenika ili službenih pozicija, uključujući, ali ne ograničavajući, Administratore, Multihunter-er i Podršku, je ilegalno u svakom pogledu.
Bilo kakvo reklamiranje koje nije dozvoljeno od strane Travian Team-a je nedopustivo.

§8 Kazne

U slučaju da se prekrše ova pravila, Multihunter-i i, ako je neophodno, Administratori ce odlučiti odgovarajuću kaznu. Moguće kazne su: (parcijalno) brisanje stanovnika (nivoa građevina i resursnih nivoa polja), brisanje sela, parcijalno ili potpuno pražnjenje skladišta (warehouses), parcijalno ili kompletno brisanje trupa, uklanjanje alijanse ili iz alijanse, brisanje akaunta ili trajno uklanjanje pristupa akauntima igre.

§8.1 Zamjene

Resursi, građevine, sela ili jedinice izgubljene u toku vremena suspenzije neće biti zamijenjeni od strane Travian Team-a.

§8.2 Plus

Nijedan igrač nema pravo zahtijevati isplatu ili zamjenu za Plus Account vrijeme koje je izgubljeno zbog suspenzije.
Ne postoji poseban tretman za Travian Plus korisnike u vezi sa pravilima igre, niti u vremenu potrebnom za rješavanje određenih slučajeva, ni unutar kazne.

§8.3 Žalbe

Igrači mogu razgovarati sa Multihunter-om koji im je zabranio pristup ili sa administratorom preko IGM ili e-maila. Zabrane, kazne ili brisanja se ne smiju raspravljati u javnosti (npr. IRC, Forum,...).

§8.4 Travian Speed Versions – Travian brze verzije

Očiti multiakaunti ce biti izbrisani odmah bez diskusije i zabrane.
Forsiranje (pushing) ce biti ispravno kažnjeno bez zabrane i diskusije.

§9 Ilegalna Logiranja

Nije dozvoljeno zadobivanje pristupa za drugi akaunt na ilegalan način. Prekršaj ovog pravila može dovesti do isključenja iz igre. Travian Team neće nikada zahtijevati vas pasvord (vašu lozinku).

§10 Poticanje i Saradnja

Poticanje, manipuliranje, ohrabrivanje, asistiranje ili zavjera sa drugima zbog kršenja bilo kojeg Travian pravila nije dozvoljeno.

§11 Brisanje

Ova pravila se tiču igrača koji će izbrisati svoje akaunte ili trenutno brišu svoje akaunte bez iznimke.

§12 Promjena pravila

Travian Team ima pravo promijeniti pravila u bilo koje vrijeme.

§13 Ispravak rečenica – Korekcijska klauzula

Ako individualni propisi ove skupine pravila budu nesposobni, to ne utiče ne validnost preostalih propisa ove skupine pravila. Administratori se obavezuju da ce zamijeniti nesposobne propise sa novim propisima koji ce zamijeniti nesposobna pravila na legalan dopustiv način. Oni se stavljaju na snagu bez odlaganja i bit će korišteni u svakom tekućem slučaju. Ovo se tiče propusta u propisima sadržanih u pravilima. Da bi se propust ispravio administratori se obavezuju da će raditi na rješavanju, koje postupa po namjeri svrhe postojećeg pravila.

Panta_rei
30.07.07, 19:02
Nisam bas detaljno citao pravila ali ne vidim nigdje da je strancima zabranjeno igrat na .ba serveru. To mi je totalno nelogicno posto vecina zemalja ima svoje servere, i oni na osnovu iskustva stecenog u svojim zemljama i frustracijama zato jer ne mogu uspjeti u svojim zemljama dolaze u nove neiskusne zemlje dje ce vrlo vjerovatno rulati bar prvih mjeseci. Valjda je i smisao ovih nacionalnih servera da na njima igraju igraci samo iz tih drzava. Zato ako to pravilo ne postoji bili bi krajnje fer i logicno da se uvede. :)

iTox
30.07.07, 19:06
Nisam bas detaljno citao pravila ali ne vidim nigdje da je strancima zabranjeno igrat na .ba serveru. To mi je totalno nelogicno posto vecina zemalja ima svoje servere, i oni na osnovu iskustva stecenog u svojim zemljama i frustracijama zato jer ne mogu uspjeti u svojim zemljama dolaze u nove neiskusne zemlje dje ce vrlo vjerovatno rulati bar prvih mjeseci. Valjda je i smisao ovih nacionalnih servera da na njima igraju igraci samo iz tih drzava. Zato ako to pravilo ne postoji bili bi krajnje fer i logicno da se uvede. :)

Jbga, vec smo razgovarali o tome ali evo da ti kazem, veliki dio igraca su stranci.. cini mi se da su skoro 70% stranci. kako bi ti izgledalo da igra samo 400 igraca i da svi budu u top 400 lol :D.. mozda kada se nakupi josh nasih igraca cemo polako pocet banati strance :D salim se.. nego.. treba tako bit dok ne dodje josh nasih igraca..

Panta_rei
30.07.07, 19:18
Jbga, vec smo razgovarali o tome ali evo da ti kazem, veliki dio igraca su stranci.. cini mi se da su skoro 70% stranci. kako bi ti izgledalo da igra samo 400 igraca i da svi budu u top 400 lol :D.. mozda kada se nakupi josh nasih igraca cemo polako pocet banati strance :D salim se.. nego.. treba tako bit dok ne dodje josh nasih igraca..

Glupa ideja po meni, onda dopuste i multiaccove i sve gluposti koje ce napunit server. Bolje imat 400 igraca iste klase, koji pricaju isti jezik nego 1200 od kojih 800 vec zna igru a mi radi kojih je napravljen server sluzimo im kao farme. Po meni se pametnije malo organizirat, bacit par reklama po forumima i nadoknadit cemo taj broj koji nam cine stranci. Ovako je meni glupo igrat kad znam da ce me gazit neki Njemci, Turci, Amerikanci koji su toliko iskompleksirani neuspjehom u svojoj zemlji pa dolaze kod nas glumit neke experte. Ja sam za ban svih igraca koji nisu iz exyu pa makar nas 10 ostalo na serveru, ali ce server imat svrhu koja mu je namjenjena.

iTox
30.07.07, 22:03
Glupa ideja po meni, onda dopuste i multiaccove i sve gluposti koje ce napunit server. Bolje imat 400 igraca iste klase, koji pricaju isti jezik nego 1200 od kojih 800 vec zna igru a mi radi kojih je napravljen server sluzimo im kao farme. Po meni se pametnije malo organizirat, bacit par reklama po forumima i nadoknadit cemo taj broj koji nam cine stranci. Ovako je meni glupo igrat kad znam da ce me gazit neki Njemci, Turci, Amerikanci koji su toliko iskompleksirani neuspjehom u svojoj zemlji pa dolaze kod nas glumit neke experte. Ja sam za ban svih igraca koji nisu iz exyu pa makar nas 10 ostalo na serveru, ali ce server imat svrhu koja mu je namjenjena.

To sam i reko.. pokusavamo dovuc josh nasih igraca, kad to uspijemo lako se rijesimo stranaca..

Panta_rei
31.07.07, 00:47
To sam i reko.. pokusavamo dovuc josh nasih igraca, kad to uspijemo lako se rijesimo stranaca..
To je vec nemoralno, iskljucivat nekog nakon sto potrosi par mjeseci na igru samo zato sto nije iz exyu.

Meni je trenutno glupo nagovarat nekog da se ukljuci u igru kad vec ima toliko iskusnih koji nisu iz exyu.

edit: dodo sam nesto sto sam zaboravio :)

el nino
31.07.07, 01:36
slazem se sa pantom

dobro, kontam da je vama do para i tih stvari pa vam gori kad se 2000 igraca iz ceske prijavi, al malo probajte reklamirati igru po nasim većim sajtovima kao derneku i gelipu;), a ne po tribal footballu i sigurno ce vise nase raje biti i .ba ce ispuniti svoju funkciju...

iTox
31.07.07, 10:10
slazem se sa pantom

dobro, kontam da je vama do para i tih stvari pa vam gori kad se 2000 igraca iz ceske prijavi, al malo probajte reklamirati igru po nasim većim sajtovima kao derneku i gelipu;), a ne po tribal footballu i sigurno ce vise nase raje biti i .ba ce ispuniti svoju funkciju...

polako :D.. mi zelimo sta vise nashis clanova.. to se svatko moze potrudit, zovne sve frendove iz recimo ogamea. i evo ih josh 20 vise.. i tako bi bilo i 10k balkanaca

Panta_rei
31.07.07, 13:19
polako :D.. mi zelimo sta vise nashis clanova.. to se svatko moze potrudit, zovne sve frendove iz recimo ogamea. i evo ih josh 20 vise.. i tako bi bilo i 10k balkanaca

Da nema stranaca ja bi osobno bar 100 ljudi iskupio. Ovako mi nema smisla nekog navlacit na .ba server koji to nije. Nek igraju igre koje znaju sa ravnopravnom konkurencijom a ne sa hrpom isfrustriranih balavaca iz ceske i slovacke.

iTox
31.07.07, 22:32
Da nema stranaca ja bi osobno bar 100 ljudi iskupio. Ovako mi nema smisla nekog navlacit na .ba server koji to nije. Nek igraju igre koje znaju sa ravnopravnom konkurencijom a ne sa hrpom isfrustriranih balavaca iz ceske i slovacke.

pozovi ih, i tako je ovaj forum bash za nase ljude, i mogu dobit bilo kakav odgovor u bilo kakvom vremenu.. to uopce nije problem, opet govorim, gledaj mene.. prvi put sam cuo za travian prije 3 tjedna kad se je otvorio server, i odonda sam dospio na 24. poziciju :D... tako sam ponosan na to.. da nije bilo Fukea koji je majstor nad majstorima i kojem se mogu obratit kad ocu, nebih uspio, ali evo tu je forum.. pozovi ljude nek igraju..

Panta_rei
01.08.07, 01:05
pozovi ih, i tako je ovaj forum bash za nase ljude, i mogu dobit bilo kakav odgovor u bilo kakvom vremenu.. to uopce nije problem, opet govorim, gledaj mene.. prvi put sam cuo za travian prije 3 tjedna kad se je otvorio server, i odonda sam dospio na 24. poziciju :D... tako sam ponosan na to.. da nije bilo Fukea koji je majstor nad majstorima i kojem se mogu obratit kad ocu, nebih uspio, ali evo tu je forum.. pozovi ljude nek igraju..

Velika je razlika izmedju iskustva i teoretskog odgovora. Necu ja na svaku svoju nedoumicu trazit misljenje na forumu, onda to ne bi bio moja igra nego od fukea ili koga vec. Ako je vec nova igra za nase prostore, nek bude i vecina igraca takva.

Ja sam za to da se udruzimo i trazimo od gamemastera da rijesi ovaj problem inace server gubi smisao.

iTox
01.08.07, 01:07
Velika je razlika izmedju iskustva i teoretskog odgovora. Necu ja na svaku svoju nedoumicu trazit misljenje na forumu, onda to ne bi bio moja igra nego od fukea ili koga vec. Ako je vec nova igra za nase prostore, nek bude i vecina igraca takva.

Ja sam za to da se udruzimo i trazimo od gamemastera da rijesi ovaj problem inace server gubi smisao.

slobodno.. posalji mail na citro@travian.ba, on je admin.. probaj vidit sa njim sta kaze :D

Panta_rei
01.08.07, 01:16
slobodno.. posalji mail na citro@travian.ba, on je admin.. probaj vidit sa njim sta kaze :D
Na kojem jeziku da pisem?

iTox
01.08.07, 02:18
Na kojem jeziku da pisem?

na nasem, domacem :D

VelidSkendy
03.08.07, 18:52
na nasem, domacem :D

a sta ako je on iz CRO ili odakle drugo (nasi jezici (yugoslavenski) nisu isti)

iTox
03.08.07, 22:57
Kao sto kaze fuke, na HRvatskom se kaze: Ja čitam, na crnogorskom puno drugacije: Ja čitam, a na bosanskom sasvim drugacije: Ja čitam..

bosnianAdo
11.08.07, 14:04
To je vec nemoralno, iskljucivat nekog nakon sto potrosi par mjeseci na igru samo zato sto nije iz exyu.

Meni je trenutno glupo nagovarat nekog da se ukljuci u igru kad vec ima toliko iskusnih koji nisu iz exyu.

edit: dodo sam nesto sto sam zaboravio :)

ovakva rasprava je bila i na pocetku ogame-a... Tada je igracima ponudjeno glasanje, da li da se izbace stranci (doduse, bilo je rijec o jednom strancu, zaboravih mu nick, bio je ubjedljivo prvi tada), i prevagnulo je da se izbaci... nakon toga je izbacen, malo su poremecene snage, na par dana, ali poslije sedmicu dvije, nije se ni primjetilo da je izbacen... Uradjeno jednom, bio 100% uspjeh, zasto opet isto ne bi uradili?

iTox
11.08.07, 14:47
ovakva rasprava je bila i na pocetku ogame-a... Tada je igracima ponudjeno glasanje, da li da se izbace stranci (doduse, bilo je rijec o jednom strancu, zaboravih mu nick, bio je ubjedljivo prvi tada), i prevagnulo je da se izbaci... nakon toga je izbacen, malo su poremecene snage, na par dana, ali poslije sedmicu dvije, nije se ni primjetilo da je izbacen... Uradjeno jednom, bio 100% uspjeh, zasto opet isto ne bi uradili?

hehe tamo se radilo o jednom strancu, tu se radi o 60 % stranaca :D

core
16.08.07, 23:10
hajdemo napraviti alijansu pa onda rokat po strancima :D

iTox
17.08.07, 00:34
hehe to vec postoji.. zove se 3B

LuDaKK
24.11.07, 23:03
hehe neka stranaca kod nas ba :P ako im nemozemo nista na njihovim serverima mozda mozemo na nasim...
a za ostala pravila :D heh tesko se pridrzavat kad ti neko dadne da si mu pozer a on ne igra i fino mu se skupi resa i ti to ugledas... uH :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

zijo_shejtan
16.12.07, 14:08
Pa nije uredu izbaciti strance, to je opet diskriminacija. Ja bi prije izbacio ove koji imaju nacionalistička obilježija ali i najmanju obilježije. Jbg, više mi neko smeta kad kaže da će se borit za svete ideje srbstva/islama/hrvatstva nego neki drkađija iz češke koji eto nemore na svom serveru i dođe ovdje pa farma. Ojačat ćemo i mi pa ćemo ih onda otjerat, a i nemoramo....

Neznam zbilja, alijanse koje se udružuju na principu pripadanja jednoj naciji/vjeri bi ukinuo a ekipu poizbacivo. E tek onda bi nas bilo 10 na serveru... Zato treba pustit sve i igrat i zezat se, napadat one koje možeš dok ne narasteš a onda....onda je raspašoj

extraordinary
20.12.07, 16:44
Pa nije uredu izbaciti strance, to je opet diskriminacija. Ja bi prije izbacio ove koji imaju nacionalistička obilježija ali i najmanju obilježije. Jbg, više mi neko smeta kad kaže da će se borit za svete ideje srbstva/islama/hrvatstva nego neki drkađija iz češke koji eto nemore na svom serveru i dođe ovdje pa farma. Ojačat ćemo i mi pa ćemo ih onda otjerat, a i nemoramo....

Neznam zbilja, alijanse koje se udružuju na principu pripadanja jednoj naciji/vjeri bi ukinuo a ekipu poizbacivo. E tek onda bi nas bilo 10 na serveru... Zato treba pustit sve i igrat i zezat se, napadat one koje možeš dok ne narasteš a onda....onda je raspašoj

Potpuno se slazem sa ovim navedenim.Nije uredu.Zamislite,odes na neki strani server koji se tek otvorio,razvijes se,budes najjaci i onda te fino izbace zato sto si stranac...kako bi se osjecao...;)bolje ove sa nickovima ratnih zlocinaca i ostalim glupostima kojih sigurno ima izbaciti;)