Pozdrav! Odlučio sam da prevedem ovaj ČPP o gold-u (u daljem tekst, zlatu) na srpski jezik. Nadam se da će ovo smanjiti broj tema vezanih za transver i dobijanje zlata kojih ima sve više i više. Ovaj prevod se sme koristiti i objavljivati na drugim forumima, ali je poželjno napomenuti da je prevod uradio igrač Jovan NS. Za pravopisne greške i/ili predloge u vezi ovog turtorijala, molim da mi napišete privatnu poruku.
За ћириличну верзију турторија кликните овде.

KRAJ SERVERA

P: Server na kome igram će se uskoro završiti, a meni je ostalo kupljeno zlato. Šta da radim?

O: Nakon završetka servera, svi igrači kojima je ostalo kupljeno zlato će dobiti in-game poruku kao i e-mejl s linkom koji omogućava transver preostalog zlata. Napomena: e-mejl s šifrom za transfer će biti poslat na e-mejl s kojeg ste registrovali nagog (ovo, naravno, ne važi ukoliko ste u toku igre menjali svoju zvaničnu e-mejl adresu)!
P: Šta da radim ukoliko želim da prensesem zlato na server koji još nije počeo (čekam restart)?

O: Kako bi preneli zlato na još-nenapravljeni nalog, prosto sačuvajte link za trasver zlata dok ne napravite novi nalog (predlažem Vam da ga sačuvate u text file-u). Kada se server restartuje registrujte se kako bi to i inače učinili. Kada je server počeo i Vi imate nalog na njemu, upotrebite link za transfer.
TRANSFER ZLATA

P: Na stranici za brisanje naloga piše: "Nažalost, transfer Vaši zlatnika trenutno nije moguć". Da li ipak mogu da prenesem moje zatnike?

O: Možete. To samo znači da nećete dobiti automatsku poruku za transver zlatnika nakon što obrišete nalog. Nakon što je Vaš nalog zaista izbrisan, molim Vas da kontaktirate plus@travian.ba. U poruci navedite ime Vašeg izbrisanog naloga i server s kojegje bio nalog s zlatnicima i kažite da niste pirimili e-mejl za transfer. Travian Plus tim će Vam u ovom slučaju napravit link i poslati Vam ga.
P: Da li mogu da prenesem 35 zlatnika koje dobijam izvršavajući zadatke?

O: Ne.
P: Da li mogu da prenesem zlato zarađeno preko mog ref-linka?

O: Ne.
P: Da li mogu da delove mog zlata transferujem na više različitih naloga?

O: Ne. Uz pomoć linka svo zlato možete preneti na samo jedan server po vašem izboru.
P: Da li mogu da prenesem zlato na neki .com server (ili neki strani server uopšte)?

O: Ne. Zlato se može preneti samo na neke od servera Travian-države u kojoj ste i kupili zlato.
P: U toku su mi bili +25% proizvodnje sirovina/plus nalog kada se završio server. Da li i to mogu da prenesem na neki drugi server?

O: Ne. Moguć je transfer samo neupotrebljenog zlata.
P: Imam 35 zlata od vodiča, 20 zarađenog zlata i 100 kupljenog zlata. U toku servera sam potrošio 55 zlata i nakon toga obrisao nalog. Koliko ću zlata moći da prenesem?

O: Uvek se prvo troši dobijeno/zarađeno zlato! U ovom slučaju moćićete da prenesete svih 100 preostalih zlatnika.
KUPOVINA ZLATA

P: Zašto mi je payment odbijen?

O: Postoje 3 moguća razloga zbog čega bi Vam kupovina zlata bila onemogućena/odbijena:
  1. Imate samo 3 pokušaja da ukucate tačane informacije vezane za plaćanje u roku od 48h.
  2. Možete uraditi samo 1 payment u roku od 48 sati.
  3. Credit card processing company ne prihvata sve kartice. Možda bi trebalo da probajte s drugom.
ZARADITI ZLATO

P: Moj drug/drugarca/poznanik se registrovao preko mog ref-linka i prešao 75 stanovnika, ali ja još uvek nisam dobio 20 zlatnika. Zašto?

O: Zato što je od Travian 3.6 verzije pozvana osoba mora da napravi drugo selo da bi vi dobili 20 zlatnika (više se ne gleda populacija). Međutim ako vaš poznanik napravi 2. selo, a Vi još uvek niste dobili zlato, trebalo bi da pošaljete poruku na plus@travian.ba. Nemojte zaboraviti da napišete Vaš nik, nik igrača kojeg ste pozvali i server na kojem igrate.

NAPOMENA:
Uputstvo o transveru/prenošenju zlata možete naći ovde.

--------------------------------------------------------

ČPP napisao: Taranis (.us Travian forum)

Preveo i dopunio: Jovan NS (.rs & .ba Travian forumi)